युरोपमा वायु प्रदूषणको नयाँ कानुन : बिरामी परेमा क्षतिपूर्ति माग्न सकिने

- May 6, 2024 गते तीव्रखबरमा प्रकाशित

तीव्रखबर (छिटो खबरको एउटै विकल्प)

काठमाडौँ । वायु प्रदूषण रोक्न अब युरोपमा राजनीतिक प्राथमिकता भएको छ । युरोपेली संघको संसदले हावाको गुणस्तर सुधार गर्न नयाँ र कडा कानून अपनाउन ईयू देशहरूसँगको अस्थायी राजनीतिक सम्झौतालाई हालै अनुमोदन गरेको छ ।

यस सम्झौताको उद्देश्य हावा मानव स्वास्थ्य, जैविक विविधता र प्राकृतिक इकोसिस्टमका लागि हानिकारक नहुने गरी हावाको गुणस्तर सुधार गर्नु हो । यस कानूनको पक्षमा ३८१ र विपक्षमा २२५ मत परेको थियो । १७ सांसद अनुपस्थित रहे । नयाँ कानूनले प्रदूषण कम गर्दै नागरिकहरूलाई स्वच्छ र स्वच्छ हावा उपलब्ध गराउने र सन् २०५० सम्ममा युरोपमा शून्य वायु प्रदूषण सुनिश्चित गर्ने लक्ष्य राखेको छ।

नयाँ नियमहरूले मानव स्वास्थ्यमा गम्भीर असर पार्ने कणहरू (PM2.5, PM10), NO2 (नाइट्रोजन डाइअक्साइड) र SO2 (सल्फर डाइअक्साइड) लगायतका प्रदूषकहरूका लागि २०३० सम्मको लक्ष्य तोकेका छन् । यस नयाँ कानूनले विशिष्ट सर्तहरू पूरा भएमा, सदस्य राष्ट्रहरूले उनीहरूको २०३० म्यादलाई दस वर्षसम्म स्थगित गर्न अनुरोध गर्न सक्छन् ।

नयाँ कानूनको सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण कुरा यी राष्ट्रिय नियमहरू सदस्य राष्ट्रहरूले उल्लङ्घन गरेमा वायु प्रदूषणबाट प्रभावित मानिसहरूले सरकारविरुद्ध कानुनी कारबाही गर्न सक्नेछन् र वायु प्रदूषणका कारण नागरिकको स्वास्थ्यमा हानि पुगेमा, त्यसपछि उनीहरूले सरकारविरुद्ध कानुनी कारबाही गर्न सक्नेछन् ।


तीव्रखबर (छिटो खबरको एउटै विकल्प)

यस बिषयमा तपाइको प्रतिक्रिया...!

 

 

तीव्र अपडेट