अचम्म तर सत्य : किन घट्दैछ दक्षिण कोरियाको युवा जनसंख्या

- November 28, 2023 गते तीव्रखबरमा प्रकाशित

तीव्रखबर (छिटो खबरको एउटै विकल्प)

काठमाडौं । दक्षिण कोरियाको युवा जनसङ्ख्या तीव्र गतिमा घट्दै गएको एक अनुन्धानले देखाएको छ । अचम्म त के छ भने त्यहाँको जनसंख्याको १९ देखि ३४ वर्ष उमेर समूहको संख्या आजको ३० वर्षपछि आधाले घट्ने दाबी गरिएको छ । हिजो सोमबारमात्र सार्वजनिक गरिएको एक अनुसन्धाना प्रतिवेदनमा यो तथ्य उल्लेख छ । युवा पुस्ताको जनसांख्यिकीय प्रवृत्तिको प्रतिवेदनले पूर्वानुमान गरेको छ, त्यो उमेर समूहमा कोरियालीहरूको संख्या २०२० मा १० देखि २१ मिलियनबाट २०५० मा २१ मिलियनमा झर्नेछ । जसले देशको अर्थतन्त्रमा ठूलो धक्का दिने अपेक्षा गरिएको छ ।

सन् १९९० मा १३.८५ मिलियनबाट सन् २००० मा १२.८८ मिलियन र २०१० मा १०.९७ मिलियनमा झरेर यसको गति झन् तीव्र भएको देखाईएको छ । युवाहरू अब देशको कुल जनसंख्याको सानो अनुपातमा छन् । १९ देखि ३४ वर्षका युवाहरूको २०५० सम्म कुल संख्याको ११ प्रतिशत मात्र हुने अनुमान गरिएको छ । सन् १९९० मा ३१.९ प्रतिशतमा पुगेपछि विस्तारित ओरालो झर्ने प्रवृत्तिमा यो सङ्ख्या २०२० मा २०.४ प्रतिशतबाट झण्डै आधामा घट्ने पूर्वानुमान गरिएको छ । एसियाको चौथो ठूलो अर्थतन्त्रले विश्वको सबैभन्दा कम जन्मदर र अति वृद्ध समाजको विशेषता रहेको जनसांख्यिकीय संकटको सामना गर्दा युवा जनसंख्याको लागि निराशाजनक अवस्था देखाएको छ ।

राजधानी सियोल र वरपरको ग्योंगी प्रान्त र पश्चिमी बन्दरगाह शहर इञ्चेन बाहेक देशभरि घट्दो जनसंख्याको साथ यो चुनौति बढेर गएको छ । धेरै युवा कोरियालीहरू आफ्नो जागिर र जीवनशैलीको सम्भावनाहरू सुधार गर्ने आशामा राजधानी क्षेत्रमा भेला हुने गर्छन् । तथ्याङ्क निकायका अनुसार देशभरका १९ देखि ३४ वर्ष उमेर समूहका आधाभन्दा बढी सन् २००५ देखि सियोल महानगरीय क्षेत्रमा बसोबास गर्दै आएका छन् । त्यसबेला यो दर ५१.७ प्रतिशत थियो र २०१० मा बढेर ५२.७ प्रतिशत पुगेको थियो । २०१५ मा यो अलिकति घटेर ५२.१ प्रतिशतमा पुग्यो तर २०२० मा ५३.८ प्रतिशतमा उक्लियो । यस बीचमा, जीवनयापनको उच्च लागत र अन्य बिग्रँदै गएको आर्थिक अवस्थाले युवाहरूलाई विवाह गर्नबाट बाधा पुर्याएको देखिन्छ ।

प्रतिवेदनले सन् २०२० मा १९ देखि ३४ वर्ष उमेर समूहका ७.८४ मिलियनले विवाह नगरेको देखाएको छ । सन् २०१५ मा यो संख्या ७५ प्रतिशतको तुलनामा सोही उमेर समूहको ८१.५ प्रतिशत रहेको थियो । लैङ्गिक हिसाबले, २०२० मा त्यो उमेर समूहका ८६ दशमलव १ प्रतिशत पुरुष र ७६ दशमलव ८ प्रतिशत महिलाले विवाह गरेनन् । साथै, २५ देखि २९ वर्ष उमेर समूहका ८७.४ प्रतिशतले विवाह गरेका थिएनन्, जुन २०२० मा ५४.२ प्रतिशतले बढेको थियो । सोही अवधिमा विवाह नगरेका ३० देखि ३४ वर्ष उमेर समूहका कोरियालीहरूको अनुपात १८.७ प्रतिशतबाट बढेर ५६.३ प्रतिशत पुगेको छ । सन् २०२० मा एक्लै बस्ने युवा कोरियालीहरूको संख्या उनीहरूको साथी समूहको २० दशमलव १ प्रतिशत थियो, जुन २००० मा६ दशमलव ६ प्रतिशतबाट तीव्र वृद्धि भएको छ ।
त्यो उमेर समूहका करिब ९६.९ प्रतिशत एकल परिवारको विवाह भएको थिएन ।

२०२० मा एक्लै बस्ने मध्ये ५५.७ प्रतिशतले आफ्नो करियरका कारण यस्तो जीवनशैली रोजेका थिए भने २३.६ प्रतिशतले आफू एक्लै बस्न रुचाएको प्रतिक्रिया दिएका थिए । अर्को १४ प्रतिशतले अविवाहित रहनुको मुख्य कारण विद्यालयलाई बताए । शिक्षाको स्तर अनुसार, कोरियाली समाजमा महिला सशक्तिकरणमा भएको सुधारको बीचमा, २०२० मा कलेज र माथिल्लो तहको डिग्री हासिल गर्नेहरूको अनुपातमा महिलाहरूले पुरुषलाई ५८.४ प्रतिशतदेखि ४७.८ प्रतिशतले उछिनेका थिए । (कोरियन टाईम्सका लागि यी ह्वान वोले लेखेको समाचारको अनौपचारिक अनुवाद)


तीव्रखबर (छिटो खबरको एउटै विकल्प)

यस बिषयमा तपाइको प्रतिक्रिया...!