चीनमा फैलिएको निमोनिया के अर्को महामारीको संकेत हो?

- November 26, 2023 गते तीव्रखबरमा प्रकाशित

तीव्रखबर (छिटो खबरको एउटै विकल्प)

काठमाडौं । चीनमा निमोनियाजस्ता रोगका बिरामी बढेपछि त्यहाँको स्वास्थ्य प्रणाली फेरि एकपटक चर्चामा आएको छ । निमोनिया रोगका कारण बालबालिकालाई श्वासप्रश्वासमा समस्या भइरहेको छ । यो संक्रमण केही हदसम्म कोभिड–१९ को प्रकोपसँग जोडिएको थियो, त्यसैले विश्व स्वास्थ्य संगठनले यस चिन्तालाई सम्बोधन गर्न चिनियाँ अधिकारीहरूसँग थप जानकारी मागेको थियो । चिनियाँ अधिकारीहरूले विश्व स्वास्थ्य संगठनलाई भनेका छन्, नयाँ रोगको लक्षण फेला परेको छैन। यो सामान्य फ्लू हो, जुन हरेक वर्ष यस मौसममा हुन्छ । चीनमा बढ्दो यो रोगको बारेमा स्वास्थ्य विज्ञहरूले सामान्य ब्याक्टेरियाको संक्रमणले हिँड्ने निमोनियाका केसहरू बढिरहेको बताएका छन् । माइकोप्लाज्मा निमोनिया, आरएसभी, एडेनोभाइरस र इन्फ्लुएन्जाका कारण अस्पतालमा भर्ना हुने बिरामीको संख्या बढेको चिनियाँ स्वास्थ्य अधिकारीहरूले डब्ल्यूएचओलाई बताएका छन् । उनीहरूले कुनै नयाँ रोग फेला नपरेको बताएका छन् । डब्ल्यूएचओले यो पनि भनेको छ, ‘यो समयमा रोगहरू बढ्दै जान्छ र श्वासप्रश्वाससम्बन्धी रोगहरू पनि जाडोमा असामान्य छैनन् । अहिले यसकारण कुनै पनि यात्रामाथि प्रतिबन्ध लाउनुपर्ने आवश्यकता छैन । डब्लुएचओले मानिसहरूलाई आधारभूत सावधानी अपनाउन सल्लाह दिएको छ । जस्तै, मास्क लगाउने, बिरामी हुँदा घरमै बस्ने र नियमित हात धुने ।’

यो कस्तो निमोनिया के हो ?
माइकोप्लाज्मा निमोनिया एक ब्याक्टेरिया हो जसले सामान्यतया हल्का संक्रमण निम्त्याउँछ । जसको लक्षण सामान्य रुघाखोकी जस्तै हुन्छ । यसको उपचारका लागि अस्पतालमै भर्ना भैहाल्नु पर्दैन । तर इम्युनोकम्प्रोमाइज्ड प्रणाली भएका साना बच्चाहरूलाई निमोनियाको उच्च जोखिम हुन्छ । यो कुराले अभिभावकलाई चिन्तित तुल्याएको छ । स्थानीय सञ्चारमाध्यमले चीनका धेरै बालबालिकाले अस्पताल भरिएको र केही परिवारले डाक्टरलाई भेट्न घण्टौंसम्म कुर्नुपरेको उल्लेख गरेका छन् । चिनियाँ सामाजिक सञ्जाल पनि भिडभाड हुने प्रतीक्षालय र बिरामीको तस्बिरले भरिएको छ । यतिबेला मानिसको मनमा सबैभन्दा ठूलो प्रश्न यो संक्रमण भयो भने के गर्ने भन्ने हो । चिकित्सकहरुका अनुसार धेरैजसो मानिसहरु आफैँ वा सामान्य रुघाखोकीको औषधिले केही दिनमै यसबाट निको हुनेछन् । अधिक गम्भीर रोगहरूमा सामान्यतया एन्टिबायोटिक्सको कोर्स चाहिन्छ । यो विशेष गरी चिन्ताजनक छ किनभने चीनमा विश्वमा माइकोप्लाज्मा निमोनियाको सबैभन्दा धेरै घटनाहरू छन् जुन म्याक्रोलाइड भनिने एन्टिबायोटिकको एक वर्गको प्रतिरोधी छ ।

किन चीनमै बढ्यो निमोनिया
चीन यस रोगसँग लडिरहेको छ । तर यो स्पष्ट छैन किन माइकोप्लाज्माको ठूलो प्रकोप सामना गर्ने चीन मात्र पहिलो देश बनेको छ । जबकि अमेरिका र युरोपका देशहरू पनि फ्लू र आरएसभीसँग संघर्ष गरिरहेका छन् । एक अध्ययनले के देखाएको छ भने माइकोप्लाज्मा निमोनिया चीनमा कोभिड प्रतिबन्धका कारण करिब दुई वर्षसम्म नियन्त्रणमा थियो, अहिले त्यो हटाइएको छ । अन्य देशहरूले महामारी प्रतिबन्धहरू पछि श्वासप्रश्वास रोगहरूमा समान वृद्धि भएको अनुभव गरेका छन् । चीनमा फैलिएको यो रोगले विश्वभरका देशहरुमा चिन्ता बढाएको छ । यसले मानिसहरूलाई कोविड महामारीको प्रारम्भिक दिनहरूको सम्झना गराउँदैछ । जुन पहिलो पटक चीनको वुहान शहरमा रहस्यमय निमोनियाका केसहरूको रूपमा रिपोर्ट गरिएको थियो । यद्यपि, कोविडको विपरीत, माइकोप्लाज्मा एक प्रसिद्ध र सामान्य रोग हो जसले हरेक केही वर्षमा नयाँ प्रकोप निम्त्याउँछ । योसँगै अन्य भाइरस पनि फैलिरहेका छन् । जसका कारण यो जाडोमा विश्वभरका देशहरूले विभिन्न किसिमका रोगजन्य महामारीको सामना गर्नुपर्ने हुनसक्ने सम्भावना छ ।


तीव्रखबर (छिटो खबरको एउटै विकल्प)

यस बिषयमा तपाइको प्रतिक्रिया...!