गोपाल खड्काको यस्तो थियो सेटिङ: अख्तियारदेखि दलका उच्च नेतासम्म

1285

रोशन कार्की

उच्च पदस्थ सरकारी कर्मचारी र कारबाही तथा अनुसन्धान गर्ने निकायकै संलग्नतामा पछिल्लो पटक देशमा भ्रष्टचार हुने गरेको पछिल्लो पटकका घटनाक्रमले प्रमाणित गरेको छ । गैरकानूनी तबरबाट आर्जन गरेको पैसानै खर्च गरेर कमाउ कार्यालय वा विभागमा सरुवा भएर करोडौको थैली बुझाउदै आएका नेपाल आयल निगमका कार्यकारी निर्देशक गोपालबहादुर खड्कालाई सर्वोच्च अदालतले सफाई दिएसंगै देृश भ्रष्टचार मुक्त भन्दा पनि भ्रष्टचार युक्त हुदै गएको समेत प्रमाणित भएको छ ।

अर्बौं रुपैयाँको अनियमिकता गर्ने तत्कालिन आन्तरिक राजस्व विभागका महानिर्देशक चुडामणी शर्मालाई समेत विना कारबाही उन्मुक्ति दिएसंगै भ्रष्टचारको बोलवाला भएको भन्दै आम जनताले आलोचना गरेको केही महिना नबित्दै पुनः निगमका कार्यकारी निर्देशक खड्कालाई काम गर्न नरोक्क्नु भन्ने फैसलापछि भ्रष्टहरुको राज चलेको प्रष्ट भएको छ ।
अहिले सतहमा देखिएका भ्रष्टचारका गम्भीर रहेको आयल निगमको जग्गा खरिदमा घोटाला प्रकरणबारे नयाँ नयाँ रहस्यहरू सार्वजनिक हुँदै गए पनि खड्का काममा फर्किएका छन् ।

डेढ अर्बको आर्थिक चलखेल भएको र तत्कालीन सत्ताधारीहरूको स्पष्ट संलग्नता रहेका प्रमाणहरु समेत तीव्रखबर डटकमले प्रकाशन गर्दै गएको छ । सो प्रकरणमा निगमका कार्यकारी निर्देशक गोपाल खड्कासँगै तत्कालीन आपूर्तिमन्त्री दीपक बोहरा र तत्कालीन प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहालका छोरा प्रकाश दाहाल, अख्तियारका प्रमुख आयुक्त, अख्तियारकै पुर्व सचिब, विकास समितिका सभापतिलगायतको संलग्नता रहेको समाचार प्रकाशित भई सकेको छ ।

निगमका उच्च अधिकारीदेखि जग्गा एजेन्ट, स्थानीय तह, नापी, मालपोतका कर्मचारीसमेतको मिलेमतो रहेको सो काण्डलाई सरकारले नै सरक्षण गरेको खुलेको छ । सर्वाेच्चका न्यायधिश पुरुषोत्तम भण्डारीको एकल इजलाशले मन्त्रीपरिषद्को निर्णय तत्काल कार्यान्वयन नगराउन आदेश दिएको हो । खड्काले सर्वोच्च अदालत जानु पुर्व अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगका विशिष्ठ कर्मचारीसंग गोप्य छलफल समेत गरेको उच्च स्रोतले जनाएको छ । खड्कामाथी लाग्दै आएको भ्रष्टचारको आरोपलाई विफल बनाउन उनले उच्च दलका नेतादेखि अख्तियार आयोगलाई समेत साथमा लिई अनियमिकता गरेको स्रोतको भनाई रहेको छ ।

खड्काले पहिलो चरणमा लाखौंको थैली अख्तियारदेखि दलको नेताहरुको घरसम्म पु¥याएको आरोप लागेको छ । खड्काले तत्कालिन समयमा निगमको कार्यकारी निर्देशक बन्न बुझाएको ६ करोड रुपैयाँदेखिनै विवादमा तानिएका थिए । खड्काको कुशलताका कारण सो प्रकरणबाट बँचे पनि अहिले जग्गा खरिद प्रकरणबाट भने नाङ्गिएका छन् ।

अदालतले उनलाई सफाई दिएपनि सामाजिक रुपमा उनी भ्रष्टचारीको रुपमा समेत चित्रण गरिएको छ । उनीले दलका उच्च नेताको आर्शिरबादमा भ्रष्टचार राज चलाउन प्रयोग गरेका व्यक्तीहरुको नाम सूची हेर्ने हो भने पत्याउन नसकिने अबस्था रहेको छ । उनले उच्च पदस्थव्यक्तीलाईनै लाखौ रुपैयाँ दिएर आफुमाथी लगाईएको आरोपबाट मुक्त गरिदिन हारगुहार गर्र्दै थैली नेता र कर्मचारीलाई बुझाएको खुलासा भएको छ ।

गोप्य रुपमा स्रोतले दिएको विवरण अनुसार संसद अरजु राणालाई २१ लाख, रेणु दाहाललाई १६ लाख, रविन्द्र अधिकारीलाई ११ लाख, दीप बस्नेतलाई १८ लाख, नविन घिमिरेलाई १४ लाख र प्रेमकुमार राईलाई १७ लाख रुपैयाँको थैली बुझाएको आरोप लगाइएको छ ।

सो बारे यर्थात के हो त भन्ने बारे थप खोजीकार्य भई रहेको छ । मन्त्रीपरिषद्का बैठकले गत महिना पदबाट हटाएपछि दिएको खड्काको अभिव्यक्तिबाट पनि सो रुपैयाँतर्पm संकेत गरेको निगमका एक कर्मचारीले नाम नलेख्ने सर्तमा बताएका छन् ।

यो पनि हेर्नुहोस :-

आयल निगमका पदच्यु्त निर्देशक खड्काले यिनीलाई बुझाएका थिए थैली (नाम र रकम सहित)

Facebook Comments

LEAVE A REPLY